Akcja ratunkowa hipopotamów się powiodła!

Dziękujemy naszym darczyńcom za wsparcie w ratowaniu hipopotamów w Botswanie. Podczas wielkiej suszy 168 hipopotamów utkwiło, szukając wody.

Wraz z Ministerstwem Przyrody i Parków Narodowych (DWNP – Department of Wildlife & National Parks) oraz lokalnymi przedsiębiorstwami pracowaliśmy nad uzupełnieniem wodopoju wykorzystywanego przez hipopotamy. Pompa zasilana energią słoneczną dostarczała do punktu wodnego 46 000 litrów wody co 10 godzin. Dzięki temu hipopotamy otrzymywały wodę, aż do czasu ich dalszej migracji latem 2020 roku.

Od listopada 2019 roku codziennie dostarczano hipopotamom około 30-50 kg siana na jedno zwierzę. Ze względu na koszty część siana została sprowadzona z Republiki Południowej Afryki. Wspólnie z DWNP opracowaliśmy plan zaopatrzenia i monitoringu. Umożliwiło to naszym zespołom naprzemienne i niezależne sprawdzanie stanu zwierząt i wody. W czerwcu 2020 roku dorzecze zostało napełnione poprzez Okawango wystarczającą ilością wody, a zwierzęta mogły samodzielnie ruszyć dalej.

Akcja niesienia pomocy została bardzo pozytywnie przyjęta przez miejscową ludność – mimo iż oni sami cierpią z powodu skutków suszy, która zagraża ich uprawom i zwierzętom gospodarskim. To dla nas ważny krok naprzód: środki takie jak dostarczanie pożywienia przynoszą co prawda krótkotrwały sukces, ale stanowią one symboliczną siłę naszego działania. Chęć pomocy lokalnej społeczności pokazuje, że są oni świadomi tego, jak ważny dla ich życia jest funkcjonujący ekosystem i że można dokonać zmian poprzez ukierunkowane działania – to właśnie ta świadomość jest potrzebna, aby chronić przyrodę w dłuższej perspektywie.

Hipopotamy z Nxaraga Hippo Pool ucieszyły się również z wylewu rzeki Thamalakane, ponieważ oznaczało to więcej wody i swobodę ruchu w kanale rzeki. Teraz, podczas wylewu, kiedy hipopotamy kontynuowały swoją wędrówkę, wodociąg został zatrzymany. Sprzęt może być używany przez społeczność wioski Nxaraga do przyszłych projektów. Jest to bardzo udane przedsięwzięcie, które mogliśmy zrealizować dzięki Twojemu ogromnemu wsparciu!