Ochronawilków
Wilki w regionie świętokrzyskim
Monitoring, edukacja i ochrona
Ludzie tępili wilki i inne duże drapieżniki w Europie Środkowej już od średniowiecza. Obecnie wilki są prawnie chronione i powracają do mocno zmienionych przez ludzi ekosystemów. Jednym z takich miejsc położonych w centralnej części Polski jest Region Świętokrzyski. Wilki powróciły tu na początku lat 2000 i starają się przetrwać na tym gęsto zaludnionym obszarze poprzecinanym rozbudowaną infrastrukturą drogową. Region ten stanowi ważny łącznik pomiędzy populacjami wilków bytującymi we wschodniej części niziny europejskiej i populacjami kolonizującymi Niemcy i kraje Beneluksu.
Jak działamy?
Fundacja SAVE Polska wspiera monitorowanie postępów rekolonizacji regionu, przeciwdziałanie kłusownictwu, ochronę środowiska bytowania wilków oraz edukację lokalnych społeczności, która pozwoli na bezkonfliktowe współistnienie wilków i ludzi w regionie.
Jesteśmy świadomi niskiej akceptacji społecznej tych drapieżników, a także mitów i błędnych przekonań funkcjonujących na ich temat w społeczeństwie. Dlatego też organizujemy prelekcje i inne formy aktywności edukacyjnej, które pomogą lokalnym społecznościom przyzwyczaić się do zwiększającej się liczebności wilków w ich okolicach. Wierzymy, iż dzięki temu zwierzęta te będą miały lepszą szansę na przetrwanie w dłuższej perspektywie czasowej.
Monitoring wilków w regionie świętokrzyskim
SAVE Wildlife Conservation Fund Polska
Muzeum i Instytut Zoologii PAN
Finansowanie: SAVE Wildlife Conservation Fund Polska
Koordynacja i kontakt: Roman Gula
Nasz program monitoringu wilków Fundacji SAVE, prowadzony od 2012 roku, jest kontynuacją monitoringu watahy wilków bytującej w Puszczy Świętokrzyskiej od 2006 roku. Obszar projektu to pogórze gór Świętokrzyskich, leżące na pograniczu województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego. Metody obejmują rejestrację wszystkich śladów obecności wilków, tropienia na śniegu, stymulacje wycia i analizę składu diety. Wyniki publikowane są co rok w formie raportów w języku polskim i angielskim.
Zespół projektu monitoringu wilków w regionie świętokrzyskim
WILKnet jest inicjatywą integrującą osoby zaangażowane w badania, monitoring i ochronę wilków w Polsce. Na naszej stronie internetowej w zakładce “Aktualności” publikujemy bieżące informacje o projektach badawczych i monitoringowych oraz o wydarzeniach związanych z ochroną wilków. Do udziału w WILKnecie zachęcamy zarówno naukowców, pracowników administracji związanej z ochroną przyrody, jak i przyrodników amatorów. Nowości projektu są promowane w mediach społecznościowych.
Osoby zaangażowane w projekt WILKnet
Raporty
Pozostałe raporty, źródła informacji o wilkach oraz dodatkowe materiały można znaleźć w zakładce “Materiały do pobrania”
Wesprzyj nasze badania naukowe populacji wilków
To dzięki Tobie możemy monitorować rekolonizację tych fascynujących zwierząt w Polsce.