2 grudnia 2020|W Ochrona wilków, Polska, Filmy

Wilcza kolacja z dostawą do domu, czyli unikalny film z Borów Dolnośląskich

Jest ciepła, sierpniowa noc. Wilcze szczenięta z watahy w nadleśnictwie Świętoszów w Borach Dolnośląskich są już całkiem podrośnięte i nie wymagają stałej opieki dorosłych. Jednak jeszcze nie są w stanie towarzyszyć dorosłym wilkom w trakcie polowań. Cierpliwie wyczekują powrotu rodziców i starszego rodzeństwa na rendez-vous – miejscu odpoczynku i spotkań rodziny wilczej. Znużone czekaniem, zasnęły na zarośniętej trawą drodze leśnej.

Wreszcie po północy z oddali dobiega wyczekiwane wycie dorosłych. To sygnał, że reszta wilczej rodziny powróciła z polowania i zamierza podzielić się zdobyczą. Młode ochoczo odpowiadają – ich wycie szybko przechodzi w rozpaczliwy skowyt oznaczający mniej więcej „zaraz umrę z głodu”. Wreszcie pojawia się dorosły wilk i jedno ze szczeniąt czołga się w jego kierunku, całym ciałem okazując uległość. Dopada pyska rodzica i zaczyna prosić o pokarm natarczywie go oblizując. Lizanie pyska jest u wilków (i wielu innych psowatych) bodźcem wywołującym regurgitację, czyli zwymiotowanie wcześniej spożytego pokarmu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające na transport pożywienia dla szczeniąt nawet na duże odległości – dorosłe wilki mogą polować nawet 10 km od rendez-vous. Co ciekawe, wilki potrafią dawkować ilość zwracanego pożywienia i dzięki temu mogą obdzielić nimi wszystkie szczenięta.

Szczeniak wreszcie dopina swego i otrzymuje porcję pożywnego, już nadtrawionego pokarmu, prawdopodobnie sarny lub jelenia. Po dokładnym wylizaniu resztek, szczenię oddala się w poszukiwaniu reszty dorosłych – może u kogoś w żołądku jeszcze coś zostało?

Opisane sceny możecie zobaczyć na materiale wideo, który został nagranym przez Instytut Ochrony Przyrody PAN w ramach projektu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu „Monitoring wilka w obszarach Natura 2000 Dolina Dolnej Kwisy PLH020050, Wrzosowisko Przemkowskie PLH020015 i Wrzosowiska Świętoszowsko-Ławszowskie PLH020063”. W ramach tego projektu, od początku 2020 roku monitorowaliśmy cztery wilcze rodziny w Borach Dolnośląskich.

Katarzyna Bojarska