24 września 2020|W Afryka

Pakiet przetrwania w czasach koronawirusa

Pandemia koronawirusa dotarła również do Botswany. Prawdą jest, że kraj ten jest znacznie mniej dotknięty tym kryzysem niż inne; niska gęstość zaludnienia zapobiegła większemu rozprzestrzenianiu się choroby. Niemniej jednak konsekwencje pandemii mocno wpłynęły na ten kraj. Działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa sprawiają, że nie ma turystów. A turystyka ma kluczowe znaczenie dla większości mieszkańców – zwłaszcza na północnym wschodzie. Ludzie pracują w domkach turystycznych na safari lub zarabiają na życie, oferując usługi turystom.

SAVE dostrzegł ten problem, gdy po raz pierwszy zdał sobie sprawę z kłusownictwa, które nie dotyczyło kości słoniowej ani rogów nosorożca, ale dostarczyło mięso. Tak zwane bushmeat-kłusownictwo jest wyraźnym wskaźnikiem głodu.
Z reguły planujemy indywidualne projekty w bardzo ukierunkowany sposób i tworzymy trwałe programy edukacyjne; tutaj jednak musieliśmy podjąć natychmiastowe działania. W odpowiedzi na tę trudną sytuację zorganizowaliśmy pakiety żywnościowe dla rodzin. Paczka zawierająca produkty spożywcze, takie jak mąka kukurydziana, olej i makaron, a także niektóre artykuły higieniczne pomagają jednej rodzinie przez okres dwóch miesięcy. SAVE przekazał 300 paczek w czerwcu w wiosce Nxaraga. Przedstawiciel wioski Gaolatlhe Kgosigaenyatswe oficjalnie przyjął darowiznę dla Nxaraga i podziękował kierowniczce projektu SAVE Wildlife, Wabotlhe Letubo, za wsparcie.