Ile wilków zostało w rodzinie Bartka i Scyzora? 

Bartek i Scyzor, wilki, które odłowiliśmy w ciągu ostatniego roku, pochodzą z rodziny wilczej z Puszczy Świętokrzyskiej. Bartek opuścił swoją rodzinę w styczniu i obecnie wychowuje czwórkę szczeniaków w Lasach Niekłańskich. Scyzor wywędrował o wiele dalej – jest obecnie w województwie śląskim, nieopodal Częstochowy.  

Rodzina z Puszczy Świętokrzyskiej również ma 3 lub 4 młode – pisaliśmy o tym w notatce z 23 lipca. Ile dorosłych wilków pozostało w Puszczy Świętokrzyskiej? W zimie, po tym, jak Bartek opuścił swoją rodzinę, było tam 8 wilków. Po opuszczeniu jej przez Scyzora powinno być 7.  

W ciągu ostatnich tygodni udało nam się kilkakrotnie nagrać wilki z tej rodziny. Były to maksymalnie cztery dorosłe razem. Co ciekawe jeden z dorosłych wilków niósł w pysku kawałek mięsa dla dorastających szczeniąt – możecie to zobaczyć w 1 min 37 s nagrania wideo. Jest to jeden ze sposobów, w jaki wilki dostarczają pokarm swojemu potomstwu. O przenoszeniu pokarmu w żołądku pisała Kasia Bojarska (notatka „Wilcza kolacja z dostawą do domu”) – udało jej się nagrać moment wymiotowania pokarmu dla szczeniąt 

Już niedługo szczenięta będą biegać razem z dorosłymi wilkami i pożywiać się na miejscu zabicia ofiary, a ich tropy i wygląd stanie się trudny do odróżnienia od dorosłych wilków.  

Roman Gula