Jesień w daleszyckich lasach.
Podsumowanie jesiennego monitoringu wilków w lasach daleszyckich.
Od początku września do końca listopada kontynuowaliśmy monitoring rodziny wilczej w Lasach Daleszyckich. Często odnotowywaliśmy odchody, tropy, znakowanie moczem oraz szczątki ofiar wilków. Wielokrotnie udało nam się zarejestrować wilki przy pomocy foto-pułapek. Pomimo wielokrotnej stymulacji głosowej wycia ani razu nie udało się nam uzyskać odpowiedzi wilków, co mogło mieć związek z panującymi w tym czasie zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
We wrześniu jedna z foto-pułapek rejestrowała w miejscu spotkań (rendez-vous) obecność wilczej rodziny składającej się z przynajmniej 8 osobników – rozmnażającej się pary, jednego dorosłego osobnika (młodego samca, prawdopodobnie potomka z poprzedniego roku), oraz 5 szczeniąt w wieku 5 miesięcy. Drapieżniki były aktywne zarówno za dnia, jak i w nocy, jednak najczęściej nagrywały się w nocy. Często nagrywały się szczenięta, a największa zarejestrowana grupa liczyła 6 osobników (5 szczeniąt i 1 dorosłego osobnika). Zarejestrowane szczenięta wyglądały na dobrze odżywione i witalne.
W październiku i listopadzie wilki nagrywały się znacznie rzadziej na foto-pułapki i były to zawsze pojedyncze osobniki aktywne w nocy. Odnotowaliśmy natomiast sporo odchodów i tropów 1-3 wilków. W sąsiedztwie wilczych ścieżek znaleźliśmy również pozostałości wilczych ofiar, głównie saren, ale także dzików i jeleni.
Na początku października pracownicy Nadleśnictwa Łagów sfotografowali nocą przy pomocy foto-pułapki 4 wilki, z których dwa wyglądały na wyrośnięte szczenięta. Zdjęcia wykonano niedaleko miejsca, w którym we wrześniu nagraliśmy na foto-pułapki wilcze szczeniaki.
Autor: Tomasz Bracik, Mariusz Wlazło, Łukasz Tomasik