20 września 2022| Ochrona wilków, Polska

Kwietniowe szczeniaki z nadl. Chmielnik

Leśnicy z nadleśnictwa Chmielnik przekazali nam zdjęcie małych, jeszcze ślepych szczeniąt, z prośbą o potwierdzenie, czy mogło to być potomstwo wilków. Po dokładnej analizie zdjęcia potwierdziliśmy, że to wilcze szczenięta. 

Zdjęcie zostało zrobione 28 kwietnia 2022 roku przez robotników leśnych na terenie nadleśnictwa. Prace były prowadzone w tym miejscu przez kilka dni i dopiero ostatniego dnia, w ogrodzonej siatką kępie modrzewia, robotnicy natrafili na 5 ślepych (około 10 dniowych) wilczych szczeniąt, leżących w niewielkim zagłębieniu w pobliżu pniaka. W niewielkiej odległości od nich leżało jeszcze jedno, niestety martwe szczenię. Szczenięta zostały pozostawione w miejscu, w którym zostały znalezione. Kilka dni później jeden z miejscowych leśników postanowił sprawdzić, czy szczenięta nadal tam są, ale okazało się, że już ich nie ma.   

Nadleśnictwo Chmielnik składa się z rozdrobnionych kompleksów leśnych położonych pośród pól uprawnych. Kompleks, w którym znaleziono wilcze szczenięta, ma tylko około 5 km2. Wiosną Straż Leśna nadleśnictwa Chmielnik nagrała w oddalonym od niego o ok. 10 km kompleksie 2 dorosłe wilki. Przypuszczamy, że mogli to być rodzice szczeniąt. W okolicznych lasach jest dużo saren i jeleni i teren wydaje się dobrze odpowiadać potrzebom wilków. Nie brakuje tu również mało dostępnych dla ludzi, spokojnych miejsc, w których wilki mogą czuć się bezpiecznie.   

Niestety nie udało się potwierdzić, czy wilcze szczenięta przeżyły, ale Paweł Gola, jeden z naszych współpracowników, odnotował we wrześniu w tym kompleksie leśnym liczne tropy, odchody i drapanie wilków, co świadczy o tym, że wilki nadal tu przebywają. 

 

Autor: Tomasz Bracik