14 kwietnia 2022| Polska, Monitoring wilków

Młoda wilczyca zabita na S7

W poniedziałek 11 kwietnia powiadomiono nas o martwym wilku leżącym w rowie między drogą ekspresową S7, a jej drogą serwisową, w miejscowości Barcza.

Gdy dojechaliśmy na miejsce okazało się, że jest to 2-letnia samica. Leżała w rowie, pod nasypem nieogrodzonej na tym odcinku S7. Oględziny wykazały, że wilczyca miała obrażenia wskazujące na potrącenie przez samochód. Starała się przekroczyć S7, została uderzona i spadła z nasypu do rowu.

Mieszkaniec pobliskiego domu poinformował nas, że leżącego wilka zauważył już w piątek 8 kwietnia. Wilczyca pochodziła prawdopodobnie z rodziny wilków z Puszczy Świętokrzyskiej i próbowała przedostać się do lasów porastających Pasmo Klonowskie Gór Świętokrzyskich.

Leśnicy z Nadleśnictwa Zagnańsk poinformowali nas, że na tym odcinku próbują przekraczać S7 także inne zwierzęta i często dochodzi do kolizji. Warte przemyślenia byłoby zainstalowanie zabezpieczeń zapobiegających wchodzeniu zwierząt na jezdnię oraz budowa dla nich bezpiecznego przejścia na drugą stronę drogi.

Autorzy: Piotr Portnicki, Roman Gula