O wilkach podczas "Nocy Sów" w Leśnicy

Podczas zorganizowanej w Leśnicy “Nocy Sów” mieliśmy okazję opowiedzieć także o wilkach. Spotkanie i wilczą prezentację poprowadził Tomasz Bracik, nasz świetny tropiciel wilków.

Tomasz Bracik:

19 marca 2022 miałem przyjemność poprowadzić „Noc Sów” w Zagrodzie Edukacyjnej „Ostoja Dworska” (http://ostojadworska.pl/) w Leśnicy w gminie Małogoszcz i przedstawić w jej ramach także prezentację o wilkach ze świętokrzyskich lasów.

Tematem prezentacji były podstawowe informacje o biologii i zachowaniach wilków. Opowiadałem także o monitoringu wilków prowadzonym w regionie świętokrzyskim oraz starałem się przybliżyć słuchaczom specyfikę pracy terenowej badaczy biorących udział w monitoringu. Opisałem metody zbierania informacji o wilkach: tropienia, foto-pułapki, symulacje wycia, zbieranie odchodów i analiza składu wilczej diety oraz bezpośrednie obserwacje.

Omówiłem również sytuacje, w których wilki mogą być niebezpieczne dla ludzi, oraz jak się zachować w przypadku bliskiego spotkania z drapieżnikiem.

Prezentacja  trwała około 1 godziny. W spotkaniu brało udział około 20 osób, z których większość stanowiły dzieci w wieku 6-10 lat z rodzicami. Na koniec spotkania przedstawiłem uczestnikom kilka nagrań pochodzących z zainstalowanych w terenie foto-pułapek oraz udzieliłem odpowiedzi na zadawane pytania.

Autor: Tomasz Bracik