Podsumowanie konferencji "Wilcze rendez-vous 2022"

Konferencja popularno-naukowa o wilkach za nami!

W piątek 3 czerwca odbyła się zorganizowana przez naszą fundację we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych z Radomia konferencja popularno-naukowa poświęcona wilkom.
Do Ośrodka Edukacji Leśnej w Jedlni-Letnisku zjechali się przyrodnicy i leśnicy z regionu świętokrzysko-radomskiego oraz miłośnicy wilków z najróżniejszych części Polski. Frekwencja dopisała i liczba gości dochodziła do blisko 100!
Podczas trzech części spotkania członkowie naszego wilczego zespołu mieli okazję opowiedzieć o biologii i ekologii wilków, metodach stosowanych w monitoringu, badaniach genetycznych i analizie wilczej diety. Była to także sposobność zapoznania się ze specyfiką wilczych szkód na Podkarpaciu i o sposobach rozwiązywania ewentualnych konfliktów na linii ludzie-wilki. Podczas wykładu Romana Guli goście konferencji mogli dowiedzieć się, “Czy należy bać się wilka?”, i posłuchać o genezie negatywnego obrazu tego drapieżnika w oczach wielu nie tylko europejskich społeczności.
W ostatniej części spotkania wilczy specjaliści z różnych rejonów kraju opowiedzieli o watahach ze swoich okolic i przedstawili najciekawsze zdjęcia i nagrania z monitoringu. Była to okazja do poznania wilczych rodzin z Puszczy Augustowskiej i z Doliny Odry, jak i do obejrzenia nagrań przedstawiających niespodziankę z regionu poznańskiego, gdzie w Puszczy Zielonce dwie wilczyce z jednej rodziny niemal w tym samym czasie zostały matkami. Nie zabrakło anegdot z tropień i opowieści o osobistych doświadczeniach ze spotkań z wilkami i innymi mieszkańcami lasu.
Konferencja oficjalnie zakończyła się o godzinie 16:30 wspólnym posiłkiem wszystkich uczestników.
Pragniemy bardzo serdecznie podziękować RDLP z Radomia, a w szczególności panu Jackowi Kobie, za wyśmienitą współpracę i pomoc z organizacją konferencji, jak i wszystkim uczestnikom i prelegentom za wspaniale spędzony wspólnie czas.
Podczas konferencji wystąpili kolejno:
– Katarzyna Bojarska z Instytutu Ochrony Przyrody PAN;
– Roman Gula z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN;
– Jacek Koba z Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu ;
– Tomasz Bracik (SAVE);
– Jacek Major (SAVE);
– Joanna Toczydłowska (SAVE);
– Piotr Portnicki z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN;
– Hubert Fedyń z RDOŚ Rzeszów;
– Artur Milanowski (SAVE);
– Tomasz Figarski i Bartosz Piwowarski ze Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja;
– Joanna Harmuszkiewicz z Nadleśnictwa Augustów;
– Katarzyna Kozyra-Zyskowska z Praca Przyrodnika ;
– Marta Gawrysiak prowadząca monitoring wilków w Puszczy Zielonce.
Dziękujemy!

Autor: Joanna Toczydłowska