11 grudnia 2018|W Ochrona wilków, Polska

Terytoria wilków w Minnesocie

Postęp technologii telemetrycznych pozwala na bardzo intensywne monitorowanie wilków, odłowionych i zaopatrzonych w obroże z lokalizatorami GPS. Lokalizacje z obroży są transmitowane przez system telefonii satelitarnej do komputera. System taki nie wymaga zatem namierzenia wilków w terenie. Badacze z Voyageurs Wolf Project z Minnesoty śledzili 6 sąsiadujących ze sobą watah wilczych. W trakcie lata udało im się aż 66 500 razy zlokalizować zaobrożowane wilki. Taka liczba lokalizacji stworzyła unikalny obraz terytoriów watah. Na mapie widać wyraźnie granice pomiędzy terytoriami oraz dość równomierny sposób ich patrolowania. Dzięki tak intensywnej telemetrii badacze z Voyageurs Wolf Project mogli także odszukiwać resztki ofiar i określić ile jeleni wirginijskich oraz bobrów (głównych ofiar wilków w Minnesocie) zabijają wilki w trakcie lata.

Roman Gula