Wilk Gagat zablokowany przez autostradę A4

Po przekroczeniu autostrady A1 wilk Gagat kontynuował wędrówkę w kierunku południowo-zachodnim.

Po kilku dniach dotarł do autostrady A4, między Oławą a Opolem. Niestety A4 jest starą autostradą, na której nie ma zbyt wielu przejść dla zwierząt.

Gagat przez dwa tygodnie poszukiwał przejścia wędrując wzdłuż autostrady. Spenetrował ponad 90 kilometrowy odcinek tej drogi, od Wrocławia do Gogolina. Zawędrował nawet do samego Wrocławia – zawrócił dopiero po wejściu na teren osiedla Wysoka.

Często pytacie nas, czy to jest normalne, że wilki pojawiają się na obrzeżach miast. Zachowanie Gagata pokazuje, że tak – wilki w trakcie dyspersji pojawiają się w miejscach, w których trudno by się było ich spodziewać.

Na odcinku, na którym Gagat poszukuje przejścia przez A4, jest niewiele lasów, a tym samym miejsc, gdzie mógłby odpocząć i coś upolować. Jak dotychczas Gagat wykorzystuje na odpoczynek niewielkie kompleksy leśne w okolicach Dąbrowy i Lewina Brzeskiego. Ciekawe, czy uda mu się przekroczyć A4, czy może raczej zmieni kierunek wędrówki.A

*Gagat to ok. 2,5-letni wilk w trakcie dyspersji, który poszukuje dla siebie miejsca na założenie własnej rodziny. Nosi obrożę GPS, dzięki której możemy śledzić jego kroki.

Autor: Roman Gula

Zdjęcie: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA]