Znakowanie terenu – rodzina z Puszczy Iłżeckiej
Wilki zostawiają znaki zapachowe na ścieżkach, którymi się poruszają w trakcie patrolowania terytorium. Bardzo chętnie znakują też na skrzyżowaniach leśnych dróg. Takie zachowanie udało nam się zarejestrować na foto-pułapce.
Na filmie widzimy samca, który zostawia swój ślad zapachowy, obsikując w charakterystycznej pozie kępkę roślin i drapiąc glebę. Drugi, młody samiec robi dokładnie to samo, pozostawiają swój ślad zapachowy, który miesza się z zapachem pozostawionym prawdopodobnie przez swojego brata. Samce znakują częściej niż samice. Po znakowaniu moczem widzimy, jak samiec znakuje teren poprzez tak zwane drapanie. Drapanie tylnymi łapami pozostawia na gruncie charakterystyczny, trójkątny ślad oraz wydzielinę gruczołów zapachowych, znajdujących się między palcami. Tak więc drapiąc ziemię wilk pozostawia dodatkowy ślad zapachowy.
Dlaczego wilki znakują teren? W tym konkretnym miejscu ludzie często spacerują z psami i wilki znakują na śladach zapachowych pozostawionych przez psy. Znakowanie zapachowe to forma komunikacji między wilkami z tej samej rodziny, ale też ostrzeżenie dla obcych wilków. W tym przypadku jest to więc ostrzeżenie dla psów. Znakowanie moczem i drapanie możemy obserwować przez cały rok, ale nasila się ono w okresie rozrodczym. Wtedy w pakiecie informacji zapachowych znajdują się informacje nie tylko o osobniku, jego płci, ale także o jego statusie reprodukcyjnym.
Autor: Jacek Major