Nowe miejsce wilczych spotkań w Lasach Daleszyckich 

Tej jesieni udało mam się odnaleźć nowe miejsce spotkań (tzw. rendez-vous) grupy rodzinnej wilków z Lasów Daleszyckich, która aktualnie liczy 11 osobników.

Nowe rendez-vous zlokalizowane jest w starodrzewiu sosnowym przylegającym do śródleśnych bagien. Położone jest w odległości około 1,5 km w linii prostej od miejsca spotkań z poprzedniego roku. Na miejscu znaleźliśmy 4 świeże legowiska z włosami wilków, dużo wilczych odchodów (powyżej 30), drapanie (charakterystyczne dla wilków znakowanie terenu), obgryzioną nogę jelenia i pojedyncze “wilcze zabawki” w postaci np. butelek ze śladami wilczych zębów.  

Zarówno tegoroczne rendez-vous, jak i to z poprzedniej zimy, mają podobne cechy. Usytuowane są w starodrzewiu sosnowym, bez wysokiego podszytu, dzięki czemu wilki mają dobrą widoczność na najbliższą okolicę. Obejmują także suche fragmenty lasu, w których wilki mogą odpoczywać w legowiskach. Oba rendez-vous przylegają także do podmokłych olsów, trzcinowisk, w których wilki mogą się szybko schronić w przypadku zagrożenia.

Ciekawostką jest, że obecne miejsce spotkań znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie użytkowanej drogi leśnej, po obu jej stronach.  

Autorzy: Tomasz Bracik, Mariusz Wlazło