Większa ochrona terytorium wilka Bartka!

W czwartek, 26 stycznia, uczestniczyliśmy w spotkaniu poświęconym ochronie obszaru źródliskowego rzeki Czarnej Koneckiej.
Obszar ten, zwyczajowo nazywany Czerwonym Mostem i cechujący się wysokimi walorami przyrodniczymi, znajduje się na terenie nadleśnictwa Przysucha – na terytorium rodziny wilka Bartka.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja, przez Nadleśnictwo Przysucha. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody.
Wśród uczestników panowała zgoda co do wartości przyrodniczej tego obszaru i zasadności jego ochrony. W trakcie spotkania omówiliśmy możliwości rozszerzenia ochrony, zarówno poprzez modyfikację planów gospodarki leśnej, jak i wdrożenie ochrony obszarowej. Kolejne spotkanie w tej sprawie planowane jest w marcu, tym razem w terenie, na obszarze Czerwonego Mostu.
Zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego nagrania pokazującego z lotu ptaka fragment terytorium naszego wilka Bartka, na którym oprócz wilków żyją także liczne bobry!
*Bartek to wilk, któremu nasza Fundacja 2 lata temu założyła obrożę telemetryczną. W 2021 roku Bartek nalazł partnerkę i doczekał się szczeniąt.
Autor: Roman Gula