20 października 2022| Ochrona wilków, Polska, Wilk Gagat

Wilk Gagat na tropie dinozaurów

Gagat na tropie dinozaurów, czyli z wizytą na Gagatach Sołtykowskich (niedaleko Skarżyska-Kamiennej w woj. świętokrzyskim).

Gagat, młody samiec, którego odłowiliśmy w kwietniu, ciągle szuka dla siebie miejsca. Wędrował po Wzgórzach Kołomańskich, sporo czasu spędził w lasach między Zagnańskiem a Kielcami, a ostatnio zrobił sobie wycieczkę na północ, na skraj terytorium wilka Bartka.

Co ciekawe, Gagat, być może poszukując genezy swojego imienia, odwiedził Rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie. Rezerwat ten został utworzony na terenie byłej kopalni gliny. Swoją nazwę zawdzięcza występującym tam gagatom – odmianie węgla kamiennego, która jest wykorzystywana do wytwarzania biżuterii. Rezerwat znany jest jednak przede wszystkim z bardzo dobrze zachowanych, odciśniętych w odsłoniętej skale osadowej, tropów kilku gatunku dinozaurów.

Lokalizacje z obroży GPS wskazują, że Gagat był w pobliżu wiaty, która chroni tropy prehistorycznych zwierząt. Jego zainteresowanie tym miejscem potwierdza, że jest to atrakcja warta odwiedzenia!

Autor: Roman Gula
Autorka zdjęcia: Bogumiła Ostaszewska