17 października 2022| Ochrona wilków, Polska, Wilk Geralt

Wilk Geralt wyruszył na wschód!

W poszukiwaniu miejsca na założenie domu Geralt wyruszył w kierunku wschodniej granicy Polski.

Po kilku miesiącach wędrówek po okolicach macierzystego terytorium w Puszczy Świętokrzyskiej, na początku października Geralt postanowił wyruszyć w świat. Jednak w przeciwieństwie do Scyzora (innego wilka z jego rodziny), który wybrał kierunek południowo-zachodni, Geralt wyruszył na wschód.

Najpierw przeszedł przez drogę S7 na Pasmo Klonowskie, na którym spędzał w ciągu ostatnich miesięcy wiele czasu. Nie zatrzymywał się tam jednak, ale ruszył od razu do „starej” części Świętokrzyskiego Parku Narodowego, na Łysogóry. Po krótkiej wizycie na Górze Miejskiej i w klasztorze na Świętym Krzyżu (był m.in. blisko niedawno wyłączonego z granic Parku miejsca, o które toczy się gorący spór), Geralt pobiegł dalej przez rolniczy krajobraz północnych stoków Pasma Jeleniowskiego. Ominął od południa Opatów i po 5 dniach od rozpoczęcia wędrówki znalazł się na północny wschód od Sandomierza.

Co zrobi dalej? Okolice Sandomierza to tereny rolnicze i raczej trudno oczekiwać, że Geralt się tam osiedli, a jeśli zechce kontynuować wędrówkę na wschód, będzie musiał przekroczyć Wisłę.

*Geralt to ok. 4-letni wilk z obrożą GPS będący w trakcie dyspersji (migracji), czyli poszukiwania swojego miejsca do życia.

Autor: Roman Gula