Wilk polsko-czeski. Współpraca z Hnutí DUHA Šelmy

Współpraca z czeską organizacją zajmującą się ochroną dużych drapieżników.

Pod koniec 2022 roku nasz świętokrzyski wilk Gagat przeniósł się do Czech. Wyruszył w daleką podróż w poszukiwaniu partnerki i miejsca, w którym mógłby założyć dom.  

Niemal od początku jego pobytu u naszych zachodnich sąsiadów współpracujemy z czeską organizacją Hnutí DUHA Šelmy, która skupia się na działaniach ochronnych dużych drapieżników. Od 1995 roku, kiedy wilki zaczęły powracać w czeskie Karpaty, Hnutí DUHA prowadzi monitoring tych zwierząt i projekt przeciwdziałania kłusownictwu poprzez tzw. Wilcze patrole. Co roku kolejne grupy wolontariuszy zostają przeszkolone do patrolowania lasów, zbierania informacji o obecności drapieżników, instalowania foto-pułapek czy pobierania próbek do badań laboratoryjnych. Patrole zniechęca kłusowników i jednocześnie umożliwia zebranie dużej ilości danych na temat żyjącej tam populacji wilków, rysi, niedźwiedzi i żbików.  

Od kiedy Gagat dołączył do grona czeskich wilków, także jego kroki są pod obserwacją wolontariuszy Hnutí DUHA. Ci sprawdzają lokalizacje przesłane przez obrożę Gagata i notują odkryte w nich znaleziska, w postaci np. ofiar. A kiedy spadnie dość gruba warstwa śniegu, podążają tropem Gagata, by dowiedzieć się, co wilk porabiał i czy przypadkiem nie znalazł już sobie narzeczonej. Dzięki naszym czeskim przyjaciołom poznaliśmy wiele detali z życia Gagata i na bieżąco wiemy, jak sobie radzi daleko od domu. Dziękujemy!

Zdjęcie: Petr Mückstein

Autor: Joanna Toczydłowska