2 sierpnia 2021|W Polska, Wilk - badania naukowe

Wyniki badań dotyczących wyboru miejsc odpoczynku wilków

W Forest Ecology and Management opublikowaliśmy wyniki badań przeprowadzonych przez zespół Fundacji SAVE w Borach Dolnośląskich.
Autorzy artykułu zanalizowali wybór miejsc odpoczynku wilków zimą, w gospodarczym lesie sosnowym, by sprawdzić, czy drogi, osiedla i typ lasu wpływają na ten wybór zarówno w ciągu dnia jak i w nocy.

Jakie miejsca najczęściej wybierają wilki?
• W skali krajobrazu wilki wybierały miejsca odpoczynku położone z dala od osiedli i dróg o dużym natężeniu ruchu (dróg publicznych i głównych dróg leśnych).
• Wilki unikały nie tylko dróg publicznych, ale także leśnych, nawet tych o małym natężeniu ruchu. Ważnym czynnikiem wyboru lokalizacji była również niska widoczność miejsca odpoczynku.
• W ciągu dnia wilki odpoczywały w zaroślach i lasach z podszytem, natomiast w nocy wybierały bardziej otwarte siedliska.

Badanie zostało sfinansowane przez Fundację SAVE Wildlife Conservation Fund oraz Polską Akademię Nauk. Więcej informacji o badaniach naukowych wspieranych przez naszą Fundację można znaleźć na stronie: fundacja-save.pl/pl/nasze-dzialania/badania/

Magda Strzała