13 kwietnia 2022| Ochrona wilków, Polska

Zastrzelony wilk w Lubelskiem

W niedzielę 10 kwietnia dostaliśmy zgłoszenie o martwym wilku w powiecie lubelskim, w lesie otaczającym miejscowość Lipinki, w pobliżu drogi krajowej numer 63 pomiędzy Wisznicami a Sławatyczami.

Na miejsce dojechaliśmy koło godziny 16:00. Czekała tam już na nas policja, która przeprowadziła wstępne oględziny miejsca zdarzenia – zabicie wilka jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Służby zostały wezwane przez przyrodnika Grzegorza Wegiera, który natknął się na truchło wilka spacerując po lesie w poszukiwaniu zrzutu poroża jeleni. Na miejscu obecni byli także członkowie stowarzyszenia „Z szarym za płotem”, zrzeszającego miłośników wilków i aktywnie działającego na rzecz ich ochrony.

Leżący pod drzewami martwy wilk okazał się dorodnym basiorem, ważącym około 40 kg. W jego boku wyraźnie widoczny był otwór po kuli, która przeszyła całe ciało na wylot. Zaawansowane ślady rozkładu wskazywały, że zwierzę zginęło przynajmniej tydzień wcześniej. Mimo podejrzeń, że śmiertelny strzał mógł paść ze znajdującej się 250 metrów dalej ambony, dowody wskazują, że wilk został postrzelony z bliskiej odległości niedaleko miejsca, w którym padł.

Wilk został nam przekazany do dalszych oględzin. Przewieźliśmy go do lecznicy weterynaryjnej eMwet w Brzeziu 28, gdzie weterynarz Marcin Mandziak dokonał szczegółowej sekcji zwłok. Badanie wykazało, że przyczyną śmierci wilka było bez wątpienia postrzelenie, w wyniku którego uszkodzone zostały płuca. Wilk padł praktycznie tuż po strzale.

Jest to kolejny przypadek kłusownictwa, którego ofiarą padł przedstawiciel gatunku prawnie chronionego. Jeśli ktoś posiada informacje mogące pomóc w znalezieniu sprawcy przestępstwa, prosimy o kontakt – z nami lub z komisariatem policji w Wisznicach: 47 814 62 10.

Dziękujemy lecznicy weterynaryjnej eMwet za pomoc w przeprowadzeniu sekcji wilka:

Autor: Joanna Toczydłowska